2014. december 23., kedd 01:00

Új orgonáját szenteltek fel a berettyóújfalui templomban

Berettyóújfalu Jézus Szíve templomának első orgonáját szentelte fel Bosák Nándor megyéspüspök szentmise keretében 2014. december 21-én, advent negyedik vasárnapján. A templom első 11 regiszteres, 4 manuálos orgonáját dr. Kovács Szilárd orgonaművész tervezte és Paulus Frigyes budaörsi orgonaépítő-mester építette.

Bosák Nándor főpásztor adventi homíliájában a várakozás misztériumára irányította a figyelmet. Elmondta, az ember életébe bele van oltva a várakozás, vágyakozás az Isten, az Ő ajándéka után. Az ember vágyakozik arra, hogy Isten beteljesítse az ő ígértét. Az Ószövetségben megfogalmazódik az az ősi vágy, amelyben az emberiség megváltót, szabadítót vár, az Isten pedig megígérte, hogy elküldi Őt. (2Sám 7,1-5.8b-12.14a-16) Karácsonykor ez a titok, ez a valóság áll előttünk.
Amikor Jézus Krisztus megszületett ez az üdvösséges idő indult el a világban az emberek számára. Az Isten ajándéka, az ember iránti szeretete annak a kifejezése, hogy többet akar adni, és ez elvárást is jelent. Ha az ember megérti ezt, akkor nem lehet közömbös az Isten szeretetére, hanem választ kell adnia. Mi hogyan válaszolunk az Isten hívására szeretetére?
A legnagyobb, legkiválóbb ajándék, a legteljesebb válasz az Isten szeretetére, az Máriának az igenje arra a feladatra, amit az Isten rá bízott. „Legyen nekem a Te igéd szerint" (Lk 1, 38). Mária élete a legtökéletesebb formában, hűségesen követte Krisztust minden helyzetben és körülményben. A mi viszont ajándékunk Istenhez, ha az életünk minden helyzetében az Isten törvényéhez igazodik.

A szentmisén az új orgonán Dobos Mihály a debreceni Szent Anna székesegyház karnagya végezte a kántorszolgálatot, aki a orgona-bemutatót is tartott. Elhangzott: Johann Pachelbel: Wie schön leuchtet der Morgenstern; Liszt Ferenc: S.264, Missa pro organo lectarum celebrationi missarum adjumento inserviens (1879) és Johann Gottfried Walter: Jesu, meine Freude (1713) korálpartita.

Az orgonakészítés teljes, 9 millió Ft-os költségét a debreceni Csóra Miklós vállalkozó adományozta, aki belső indíttatásból ajándékozta meg az egyházközséget karácsonyra. Ő Berettyóújfaluban született, és a keresztelés, az elsőáldozás, a bérmálkozás szentségét is a Jézus Szíve templomban kapta meg, ahol ez idáig egy régi harmónium működött. A debreceni vállalkozó régi vágya, hogy a liturgikus ünneplést a hangszerek királya, az orgona tegye még szebbé és ünnepélyesebbé szülővárosának templomában.
Csóra Miklós nemcsak az orgona adományozásával, hanem hosszú évtizedek óta számtalan módon támogat más egyházközségeket és segíti a bajba jutott családokat, rászorulókat. Ezért Bosák Nándor megyéspüspök Csóra Miklós részére a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye által alapított Pro Communitate Christiana díjat adta át. A 2007-ben alapított díjjal azon hívek munkáját ismeri el, akik életművükkel vagy különös figyelmet érdemlő, példaadó tevékenységükkel gazdagítják az egyházmegye közösségét.

Sajtóiroda, Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

 • Galéria:
  • IMG_6519
  • IMG_6523
  • IMG_6529
  • IMG_6532
  • IMG_6540
  • IMG_6541
  • IMG_65411
  • IMG_6551
  • IMG_6556
  • IMG_6560
  • IMG_6561
  • IMG_6563
  • IMG_6565
  • IMG_6566