Maradjunk azon az úton, amelyre Szent István Szent Jobbja mutat
Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök augusztus 20-án, Szent István király ünnepén a Debr...
Szent István király, Magyarország fővédőszentje
Első, államalapító, szent királyunk, hazánk fővédőszentje életét és művét idézzük fel liturgikus ünn...
Állami kitüntetést kapott Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi püspök
Az államalapítás ünnepe, augusztus 20-a alkalmából a Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetést kap...
Szent István ünneplése nemcsak a múltba tekintést jelent, hanem útmutatást a mindennapi életünkre – Bosák Nándor püspök atya mutatott be ünnepi szentmisét Geszteréden
Szent István ünneplése nemcsak a múltba tekintést jelent,...
Maradjunk azon az úton, amelyre Szent István Szent Jobbja mutat
Maradjunk azon az úton, amelyre Szent István Szent...
Szent István király, Magyarország fővédőszentje
Szent István király, Magyarország fővédőszentje
Állami kitüntetést kapott Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi püspök
Állami kitüntetést kapott Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi püspök...
2018. április 25., szerda 09:08

Szent György ünnepe egyházmegyénk Szent György-templomában

A Magyar Katolikus Egyház április 24-én ünnepli Szent Györgyöt, aki a középkorban az egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő segítőszent volt. A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyében egy templom viseli Szent György nevét, ahol az április 22-én megtartott búcsúünnepen emlékeztek a hívek templomuk névadó szentjére. Az ünnepi szentmise főcelebránsa Varga János nyugalmazott szabolcsi főesperes, címzetes apát volt. Hagyomány, hogy a templombúcsú alkalmából adják át a Debrecenben található egyházközség Szent György-díját is.

Szent György tisztelete hazánkban a kereszténység felvételét követően terjedt el. A Szent István királyról szóló legenda szerint Koppány lázadását Márton püspök és György zászlaja alatt verték le, akinek képe látható a Szent Korona alsó, bizánci részének egyik zománcképén is. A Károly Róbert által 1326-ban alapított első, nem egyházi lovagrend, a Szent György Lovagrend szintén a vértanú szentről kapta nevét.

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyében a 2015-ben felszentelt debrecen-józsai templom viseli Szent György nevét. Fennmaradt okiratok már a XIII. században említést tesznek a mai Debrecen-Józsa település Szent György-templomáról, melynek emléke előtt tisztelegve választotta az utókor a mai templom névadó- és védőszentjének is Szent Györgyöt.

A templom búcsúünnepén április 22-én megtartott ünnepi szentmisén Varga János nyugalmazott szabolcsi főesperes, címzetes apát prédikációjában Szent György tiszteletének történetét emelte ki, amely Európában a középkorban volt a legjelentősebb: a lovagok oltalmazójaként, a zarándokok védőszentjeként és egyúttal az egész nép segítőszentjeként tisztelték. Noha a sárkányölő hős motívuma csak a későbbi évszázadokban került a György-legendába, kifejezi azt a keresztény meggyőződést, hogy a hit megszünteti a démonok uralmát, és a gonoszt minden alakjában legyőzi.

Györgynek a naptárban elfoglalt helye (április 24.) adta azt a feladatkört, hogy a tavaszkezdet számos ősi népszokását ,,megkeresztelje”. Így lett György a parasztok, lovaik és állatállományuk védőszentje, de az ő pártfogását keresték a zsoldoskatonák és fegyverszállítóik, a puskaművesek és a páncélkovácsok is. De mint olyan szentnek, aki oltalmába fogadott lovagokat, katonákat és parasztokat egyaránt, nemcsak a harcokban kérték közbenjárását és segítségét, hanem különféle korabeli fertőző betegségeknél is.

Hagyomány, hogy a Szent György-templom búcsúja alkalmából adják át a Szent György-díjat is, melyet 2018-ban Ferenczi Györgynének ítélt oda az egyházközség képviselő-testülete, akinek Dr. Bedő Zoltán világi elnök és Tóth László atya, a Szent György-templom plébánosa adta át a díjat, egy, a Szűzanyát ábrázoló rézkarc alkotást. Ferenczi Györgyné, vagy ahogy az egyházközségben mindenki nevezi, Piroska néni gyermekkora óta az egyházközség tagja, melynek régi templomában évtizedeken át aktív segítőként tevékenykedett. A képviselő-testület választott tagja és több mint tíz éve a helyi Rózsafüzér Társulat vezetőjeként a szentmisék előtti imáival segíti a közösség életét.

A búcsúünnep záróalkalma az április 28-án megrendezendő, szintén hagyományos Szent György-napi bál lesz.

Papp Erika

Szent György-díjban részesültek:
2016 - Felföldi László atya, a Szent György-templom első plébánosa
2017 - Gáll Mihály gondnok
2018 - Ferenczi Györgyné
Posztumusz díjazott:
2017 - Juráskó István

 • Galéria:
  • IMG_20180 422_102617
  • IMG_20180422_100634
  • IMG_20180422_104838
  • IMG_20180422_105330
  • IMG_20180422_105335
  • IMG_20180422_105346

NEKtek! – Veletek!
Készüljünk együtt
az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye központi programja 2018-2019
Debrecenben a Megtestesülés Templomban
(4032 Debrecen Borbíró tér 9.)

PROGRAM

Naptár

« Augusztus 2019 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31