Országos sikert ért el a nyírbátori diákunk
A 2018/2019. tanévben ismét meghirdetette országos Bölcs- Ész Tanulmányi Versenyét a Pázmány Péter K...
„Jöjjetek, mert már minden készen van!” (Lk 14,17) - A Nők Ökumenikus Világimanapja idei házigazdája a Szent Anna Egyházközség lesz
A Tiszántúli Református Egyházkerületi Nőszövetség 27. alkalommal szervezi meg a Nők Ökumenikus Vilá...
Az igazi arcunkat keressük, hogy örömünk teljes legyen - Megkezdődött a Szentlélek szeminárium Debrecenben
A debreceni Szent László Domonkos Plébánián várakozáson felüli az érdeklődés a február 14-én elindul...
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek is részt vesz Pócspetriben a megemlékezésen
Nagy eseményre készülnek Pócspetri hívei, hiszen először köszönthetnek bíborost a templomukban. Dr. ...
Országos sikert ért el a nyírbátori diákunk
Országos sikert ért el a nyírbátori diákunk
„Jöjjetek, mert már minden készen van!” (Lk 14,17) - A Nők Ökumenikus Világimanapja idei házigazdája a Szent Anna Egyházközség lesz
„Jöjjetek, mert már minden készen van!” (Lk 14,17)...
Az igazi arcunkat keressük, hogy örömünk teljes legyen - Megkezdődött a Szentlélek szeminárium Debrecenben
Az igazi arcunkat keressük, hogy örömünk teljes legyen...
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek is részt vesz Pócspetriben a megemlékezésen
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek is részt vesz...
2018. október 10., szerda 10:39

„A beköltözés a szeretetotthonba, nem az élet lezárását, hanem egy új élet kezdetét jelenti” - 15 éves a debreceni Szent Erzsébet Otthon

15. születésnapját ünnepelte a debreceni Szent Erzsébet Otthon 2018. október 9-én. A hálaadó szentmisével egybekötött meghitt délelőtti ünnepen részt vettek Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi püspök, Fodor András püspöki helynök, Wutkowatz Károly nyugalmazott plébános az otthon lakója, az intézmény tagjai, jelenlegi és nyugdíjas munkatársai, meghívott vendégek.

Az ünnepi esemény kezdetén Tóth Attila intézményvezető a bevezető gondolataiban az intézmény életének kezdetektől napjainkig történő eseményeiben tett rövid, visszatekintő utazást. Az intézményvezető többek között azt hangsúlyozta, a 15 év főként azok életében kiemelkedő akik kezdettől fogva munkatársai, illetve lakói a egyházmegyei fenntartású szeretetotthonnak. Mint mondta, ő maga is ezen szerencsés dolgozók közé tartozik, hiszen az intézmény működését munkatársként ismerhette meg, végigjárva az ott folyó majdnem minden munkaterületet.
Majd megemlékezett Petrik Jánosról, az idősek otthona első vezetőjéről, aki a kezdetektől, 2003 októberétől hosszú éveken keresztül jó házigazdaként segítette az ott lakók életét. Az intézményvezető azt is megfogalmazta, hogy a mai társadalom egyre mostohábban bánik az idős korosztállyal. Egy idősotthonban való életre úgy tekint, mint az élet lezárása színhelyére. Ezért a debreceni intézmény célul tűzte ki, hogy a fizikai segítségnyújtás mellett lakóinak biztonságot nyújtó szeretetteljes környezetet, és lelki támaszt is adnak.
„Mi, az otthon dolgozói - és szerencsére más intézmények szakemberei is - nem az élet lezárásaként értelmezzük a beköltözés pillanatát, hanem egy új életszakasz kezdeteként. Egy otthonba élni kell bejönni! Itt ismeretségek, barátságok, akár szerelmek is szövődhetnek. A kollégáink megpróbálnak mindent megtenni azért, hogy ellátottaink teljes életet élhessenek, mint valamikor az előző otthonukban. A dolgozók, akiknek hivatásuk az idősellátás, nap, mint nap teszik könnyebbé, szebbé, vidámabbá ezt az életszakaszt” — hangsúlyozta Tóth Attila intézményvezető.

Ezt követően a Lyra Kamarazenekar, 17-18 századi barokk koncertje segített az emlékezésben.

Bosák Nándor nyugalmazott püspök atya a szentmise homíliájának kezdetén visszaemlékezett a debreceni intézmény születésére a tervezéstől a megvalósításig, majd hálatelt szívvel szólt azon dolgozókról, köztük Petrik János korábbi vezetőről is, aki nemcsak az építkezésben, hanem a szeretetotthon szellemiségének kialakításában is nagy szerepet vállalt. A püspök atya bátorította a dolgozókat, hogy továbbra is teljes bizalommal, elkötelezettséggel végezzék az idősek szolgálatát. A szeretetotthon lakóihoz szólva pedig kifejtette, ne felejtsék el, hogy minden testi, lelki gyengeség, nehézség ellenére nagy ajándéka a Jóistennek, hogy ilyen körülmények között élhetnek, majd bátorításként azt is elmondta, ő maga is már 3. éve él a Nyíregyházán az Egyházmegyei Papi Szociális Otthonban.
Ezután a püspök atya a Biblia, Máriát köszöntő soraival emlékezett a Magyarok Nagyasszonya ünnepére. A Szentírás Mária ajkára adja a szavakat, amellyel a maga szerepét tölti be: „Jó illatot árasztok, mint a szőlőtő. Anyja vagyok a szép szeretetnek, az istenfélelemnek, ma hitnek megismerésnek és a szent reménynek. Nálam van az út és az igazság minden kegyelme, nálam az élet és az erény minden reménye. Jöjjetek hozzám mind, akik kívántok engem, és teljetek el gyümölcseimmel, mert lelkem édesebb a méznél, és birtoklásom a lépes méznél!” (Sir 24, 23-28)
Bosák püspök atya kiemelte, amikor az Egyház Máriára tekint akkor a helyes isten- és emberszolgálat példáját mutatja meg. Mária együtt járta jézussal az élet útját, amely göröngyös, nehéz út volt, de legfőképpen diadalmas, mert föltámadást, örök életet szerzett.
„Merítsünk erőt Máriától, hogy a mi életük is diadalmas, eredményes legyen, munkánk, szolgálatunk, életünk utolsó szakasza az isteni dicsőség felé vezessen. Kérjünk a Jóistentől erőt, bártorságot, a Szűzanyától pedig ragyogó oltalmat, hogy töltsön el bennünket azzal az édességgel és örömmel, ami az ő életét betöltötte. Az elkövetkezendő években pedig ne a számokat nézzük, hanem azok mindig az örvendezés, a békesség és a szeretet megvalósulásai lehessenek” — fejezte be gondolatait Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi püspök.

Az ünnepi délelőttön a jelenlévők lelkét megörvendezte ígéretes énekhangjával Sári Ajsa, a debreceni Szent József római katolikus közintézmény 2. osztályos tanulója, végül az ünnepi ebéd előtt a jelenlévők Hlács Erika, az intézmény mentálhigiénés szakemberének az intézmény életében megtörtént eseményeket bemutató fényképes összeállítását tekinthették meg.

Kovács Ágnes
Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

 • Galéria:
  • 7M7A0012-1
  • 7M7A0014-1
  • 7M7A0020-1
  • 7M7A0022-1
  • 7M7A0026-1
  • 7M7A0029-1
  • 7M7A0030-1
  • 7M7A0046-1
  • 7M7A0050-1
  • 7M7A0063-1
  • 7M7A0066-1
  • 7M7A0070-1
  • 7M7A0077-1
  • 7M7A0079-1
  • 7M7A0081-1
  • 7M7A0082-1
  • 7M7A0088-1
  • 7M7A0095-1
  • 7M7A0106-1
  • 7M7A0107-1
  • 7M7A0109-1
  • 7M7A0120-1
  • 7M7A0126-1
  • 7M7A0127-1
  • 7M7A0128-1
  • 7M7A0134-1
  • 7M7A0137-1

NEKtek! – Veletek!
Készüljünk együtt
az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye központi programja 2018-2019
Debrecenben a Megtestesülés Templomban
(4032 Debrecen Borbíró tér 9.)

PROGRAM

Naptár

« Február 2019 »
H K Sze Cs P Szo V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28