2020. február 26., szerda 16:23

Itt az alkalmas, szent idő – Palánki Ferenc megyéspüspök hamvazószerdán Egyeken mutatott be szentmisét

Hiteles és világos tanításban részesültek az egyeki katolikus hívek és a település Szent János Katolikus Általános Iskolájának növendékei, dolgozói a 40 napos nagyböjti időszakra készülve. Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök mutatott be szentmisét az egyházközség templomában, az alkalmas szent időre híva a jelenlévőket. Papp László egyeki plébános jelenleg szentföldi zarándokútján hordozza imában az egyházközség és egyházmegye híveit, papjait.

Ferenc püspök a szürke, esős reggelen Egyeken kezdte a napját, és a szeretet, a figyelem, valamint a személyes példaadás szín gazdag eszközeivel mutatott rá a megtérés fontosságára és folyamatosságának szükségére.

Hangsúlyozta, hogy a hamuval homlokunkra írt kereszt, mondván:„Emlékezzél, ember, hogy porból vagy és porrá leszel!” irányt és biztatást jelent arra vonatkozóan, hogy az Isten felé való fokozott odafordulás útján, a böjti időben sem leszünk egyedül. A készület idején a bűneikkel való szembenézés és az attól való elfordulás keresztjeit nem egyedül kell hordoznunk, hanem az ő Fiának, Jézus Krisztusnak kegyelmével, kinek jelét a homlokunkon viseljük.
A külső jel, a hamuval írt kereszt úgy válik belsővé, ha azt szívükben is hordozzuk és állandóan emlékezünk Jézus Krisztus áldozatára, kereszthalálára.
Így hozhatjuk meg aztán önként és szeretettel, naponta a magunk kis áldozatát, abban remélve, hogy 40 napon át csiszolgatva jellemünket, lehántva lelkünkről a bűn rétegeit, megtisztultan érkezhetünk a húsvéti feltámadás örömére.

A püspök atya prédikációja elején és közben szerető figyelemmel volt a gyermekek felé is, és számukra érthető módon magyarázta a böjt, alamizsna és imádság módjait, a lemondás felajánlásának lehetőségeit. Hangsúlyozta, hogy a lemondás, áldozatvállalás a Jézus iránti szeretetünknek a kifejezése, az Ő jóságának szerény utánzása.

Az ima pedig azt jelenti, hogy készek vagyunk Isten befogadására, szívünkbe nézve felkészülünk a rejtekben jelenlévő Istennel való találkozásra.

Végül szeretettel ajánlotta a jelenlévők figyelmébe püspöki titkárunk, Törő András atya vezetésével, az Egyetemi Lelkészség által készített Nagyböjti vezérfonal című kiadványt, amely a nagyböjt megéléséhez nyújt segítséget. A kisfüzet negyven nap készületi idejére lebontva üzeneteket, cselekedeteket és folyamatos szentírási ajánlásokat tartalmaz, és egy gyermeknek is megfelelő napi lelki táplálékul szolgálhat.
Alapjául a Ferenc pápa Christus vivit – azaz Krisztus él – című, fiatalokhoz szóló apostoli buzdításából vett üzenete szolgál, s a mindennapokban megélhető krisztusi magatartásra bátorít.
A napi üzenetek az egyetemi lelkészség https://www.facebook.com/delelkes/ és a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye facebook oldalán: https://www.facebook.com/dnyem/?ref=profile_intro_card nyomon követhető.

Az első nap feladata a jelenlét, amely arra hív, hogy engedjük Istent a szívünkbe és magunk is legyünk jelen a saját életünkben, hiszen az igaz, hogy csak egyszer élünk, de nem mindegy hogy hogyan. Ahogy a földön élünk, az meghatározza az örök sorsunkat.
Úgy éljünk tehát, hogy az Istennek tetsző legyen, s nagyböjtben az utolsó szó az életé, a feltámadt Krisztusé legyen – fejezte be gondolatait Palánki Ferenc megyéspüspök.

Farkas Éva tanító
Fotó: Bódi Viktor sajtóapostol

Öröm-hír Sajtóiroda
Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

 

 • Galéria:
  • 1
  • _DSC0028
  • _DSC0123
  • _DSC0196
  • _DSC0792
  • _DSC0801
  • _DSC0803
  • _DSC0808
  • _DSC0819
  • _DSC0830
  • _DSC0847
  • _DSC0878
  • _DSC0890
  • _DSC0894
  • _DSC0896
  • _DSC0898
  • _DSC0916
  • _DSC0969
  • _DSC0991

Free Joomla templates by L.THEME